Fakty i mity w stylizacji paznokci

Stylizacja paznokci, zwłaszcza lakierami hybrydowymi, to jedna z dziedzin kosmetologii, wokół której narosło wiele mitów. Sprzyjają temu zarówno rozmaite fora internetowe, gdzie użytkowniczki pobieżnie i nierzetelnie opisują swoje „przygody”, jak również rzesze rozmaitych ekspertów czy ekspertek, którzy opierają w sądach czy opiniach przy niedostatecznym wgłębianiu się w temat. Także nowe klientki gabinetów kosmetycznych, i same kosmetyczki, czasem wyrażają nie do końca sprawdzone opinie, bazując na własnych doświadczeniach. Mity i fakty związane ze stylizacją paznokci są na tyle interesujące, że warto się w nie wgłębić. To też wsparcie przy zakupie lakierów czy lampy do hybryd lub sposób, żeby dłużej cieszyć się udaną stylizacją.

Szkodliwość hybrydy

Pierwszy mit dotyczy szkodliwego działania lakierów hybrydowych i lamp dla zdrowia oraz kondycji paznokci. Wynikają one z faktu, że promieniowanie UV, jak i ogólnie światło, to temat kontrowersyjny. Przecież Nadmierna ekspozycja promieniami ultrafioletowymi bez należytej ochrony grozi chorobami skóry, z rakiem włącznie. Ponadto promienie UV, naturalne i to z solarium, przyspiesza starzenie się skóry. To fakty, ale też prawdą jest, że ze słońca organizm otrzymuje życiodajną witaminę D, której suplementacja w okresach jesiennym i zimowym jest jak najbardziej rekomendowana. Kluczem do zrozumienia szkodliwości światła UV są proporcje – podczas zabiegu w salonie paznokci czy w domu emisja promieni jest na tyle znikoma, że nie ma żadnego negatywnego wpływu na organizm. Ponadto należy wiedzieć, że dostępne w oficjalnej dystrybucji lampy do lakierów hybrydowych spełniają surowe unijne wytyczne dotyczące bezpieczeństwa, w tym wpływu na zdrowie. Dotyczy to zarówno sprzętu domowego, jak również profesjonalnego.

Pocąca się płytka paznokci

Rzesze stylistek wspominają przy pojawiających się odpryskach, że są one skutkiem pocących się paznokci. Brzmi to wiarygodne, ale nie jest prawdą. Jeśli przyjąć, że powłoka została odpowiednio przygotowana i stosowano się do wytycznych dotyczących czasów schnięcia poszczególnych warstw, wtedy pojawiające się odpryski świadczą o czymś innym. Przyczyną może być rozwarstwienie naturalnej płytki paznokcia. Rolą kosmetyczki jest wnikliwe spojrzenie na strukturę paznokcia klientki i następnie dobór stosownego środka, który wzmocni i zredukuje zauważone ubytki. Zdarza się czasem, że rzeczywiście hybryda może odprysnąć wskutek struktury paznokcia, jakiej nie da się poprawić – tak może być przy chorobach, między innymi łuszczycy paznokci.

Hybryda pękająca z winy klientki

Przyjęło się, że pęknięcia na przedłużanych paznokciach zawsze są winą klientki, która niedostatecznie uważała na paznokcie. Okazuje się jednak, że poza rzeczywistymi mocnymi urazami mechanicznymi czy obgryzaniu, za odpadającą hybrydę odpowiadają błędy w sztuce. Np. pośpiech przy nakładaniu kolejnej warstwy czy niedostateczne odtłuszczenie.

Odżywki do paznokci

Owszem, warto stosować kosmetyki stworzone z myślą o paznokciach, jednak ich działanie bywa tylko powierzchowne. Paznokieć nie jest żywa tkanką, to pozostałość tkanki rogowej. Można wpłynąć na polepszenie wyglądu i twardość, ale już dogłębne nawilżenie czy odżywienie jest mitem. Proteiny czy witaminy raczej nie działają w głąb, ale już dodatkowa warstwa wzmacniająca powierzchnię paznokci, dzięki którym staną się mocniejsze i bardziej odporne na urazy mechaniczne, jest faktem.

Uczulenie

Wrażliwym tematem są uczulenia stylizację lakierem hybrydowym. Przy dbałości o detale, takie jak unikanie kontaktu ze skórą, hybrydy nie powinny uczulać. Oferowane w dobrych sklepach i używane w salonach kosmetycznych lakiery powstają w ścisłym reżimie. Mają stosowne atesty i po utwardzeniu są nieszkodliwe.

Zużycie sprzętu

Podobnie jak w przypadku wielu innych produktów, także lampy używane do utwardzania z czasem tracą swą moc. Szczególnie widać to na przykładzie sprzętu użytkowanego non stop, w gabinetach kosmetycznych. Kiedy znacząco wydłuża się czas schnięcia porównywalnej hybrydy, warto rozważyć zakup nowego sprzętu. Ułatwi to pracę i pozytywnie wpłynie na wydajność. Jednak przy użytkowaniu domowym markowa lampa powinna wystarczyć na kilka lat, stąd jeżeli szybko traci swą moc, dobrze jest poszukać innych przyczyn niż jej zużycie. Ale też mając uzasadnione obawy co do skuteczności, warto pomyśleć o reklamacji.

Stąd należy kupować wyłącznie lampy z oficjalnej dystrybucji, sprawdzonych producentów Wymagającym użytkowniczkom, także do stosowania profesjonalnego, warto polecić lampę Victoria Vynn o mocy 48 W, która sprawdza się zarówno przy lakierach utwardzanych światłem LED, jak również UV. Lampa ta utwardza także żele budujące. Ruchoma podkładka i czujnik ruchu to ważny atut przemawiający za zakupem.

Zobacz koniecznie nasze inne wpisy: